Zoologická zahrada (jinak také ZOO nebo Zoo) je vědecké a osvětové zařízení určené k chovu ohrožených druhů zvířat v zajetí, pokud možno v podmínkách co nejbližších přirozenému životu

v přírodě. Díky existenci ZOO se podařilo zachránit již řadu vymírajících druhů (např. zubr, kůň Převalského).

Chov divokých zvířat je historicky doložen již z období starověku (např. ve starověkém Římu se používali ke gladiátorským zápasům).

Za vůbec první je považována ZOO ve vídeňském Schönbrunnu otevřená v roce 1752.

Nejstarší na českém území je ZOO Liberec, která byla založena v roce 1919, jejíž specialitou je chov bílých tygrů s čerstvými přírůstky tří bílých tygříků.

Nejznámější u nás je Zoologická zahrada Praha. Chová přes 600 druhů zvířat,z nichž typický je kůň Převalského, kterého má zahrada i ve znaku a jehož celosvětovou plemennou knihu vede. Dalšími atraktivními zvířaty jsou sloni, tygři, lachtani, tučňáci a gorily, v poslední době i varani komodští nebo gaviálové. Velké úspěchy má v chovu goril, opět lze vidět nový přírůstek a další se čeká, dokonce i přírůstek orangutana.

Proslulá je i ZOO Dvůr Králové, kterou proslavil zejména v 70. letech 20. století její tehdejší ředitel Josef Vágner. Založil zde v Česku unikátní africké safari: 30 ha velké výběhy s volně vypuštěnými stády afrických kopytníků a ptáků. Návštěvníky vozí přímo mezi zvířata safaribusy.

Největší z českých ZOO pokud jde o rozlohu je Podkrušnohorský zoopark Chomutov, který se rozkládá na 112 hektarech. Nejvíce druhů zvířat chová ZOO v Plzni, kde žije téměř 7 000 zvířat v 1 210 druzích.

Na prvním místě v počtu celosvětově chráněných druhů je pražská a plzeňská ZOO, z nichž každá chová téměř 250 druhů. V chovu počtu ohrožených živočichů v Česku je na prvním místě malá ZOO Ohrada (u Hluboké nad Vltavou), která má přes 50 těchto druhů.

V České republice je v současnosti 15 zoologických zahrad.

Nejznámější je Zoologická zahrada v Praze